Hogyan működnek a beléptető kártyák?
Az érintős, kopó mágneskártyákat az ezredfordulóra leváltottak az RFID-s érintésmentes közelítőkártyák. Elsőként a 125 kHz-es proximity kártyák, majd a fejlettebb, biztonságosabb Mifare kártyák, és a MIFARE DESFIRE amik 13,5 MHz-es rádiófrekvenciát használnak az adatátvitelhez, valamint ezen kártyák és az olvasók már kölcsönösen (oda-vissza) elvégzik a hitelesítést minden eggyes azonosításnál. Amikor a kártyát az olvasóhoz helyezik, a kártyában lévő antenna az egyedi számsorát továbbítja a kártyaolvasónak, amely ellenőrzi, hogy a szám megegyezik-e a belső adatbázisban szereplő jóváhagyott számsorral. Ha a kártyaszám megfelel, az ajtó kinyílik. A szoftverben pedig a kártyákhoz rendeljük hozzá a felhasználókat és az általuk kinyitható ajtókat, sorompókat, forgóvillákat, azaz a belépési jogosultságukat.
Bizonyságos?
Szabványtól függően 16, 24, 40 és 64 bites kódokkal is találkozhatunk. Minél magasabb a titkosítás, annál biztonságosabb és jellemzően annál drágább az azonosítókártya. Certigna által készített statisztikák szerint az elektronikus beléptető rendszerek használatával 61,5%-kal csökken az illetéktelen behatolási kísérletek száma. Mivel nincs feltétlenül fizikai behatolási pont (pl. kulcslyuk), nem csak megakadályozza, de sok esetben meg is előzi a kísérleteket.
Mit tud a beléptetőkártya, amit egy hagyományos kulcs nem?
Felhasználói kényelem
Gyorsabb és kényelmesebb bejutást biztosít, mindemellett költséghatékony is. Nem kell mindegyik ajtóhoz külön kulcs. Egy kártyával ki lehet nyitni korlátlan számú ajtót – amennyihez előzőlegesen feltanították – amelyek földrajzilag lehetnek akár különböző telephelyeken is.
Használata nem igényel tanulást, például nem kell felhúzni a kilincset vagy különböző kódokat megtanulni. Mivel nem mechanikai eszköz, lassabban is kopik el, még intenzív igénybevétel mellett is.
Esztétikus
Diszkrét, mivel a technológia egy bankkártyával megegyező méretű plasztik kártyában vagy RFID kulcstartóban is elfér. Akár egy karóra formájú azonosítóban is elhelyezhető, de RFID matrica is lehet, ami szinte bármiben elrejthető.
Az egyes azonosítók között nem csak a formájuk, hanem a titkosításuk is különbözőek.